hrají: Vilma Cibulková a Alžbeta Stanková

  

„Nevím, co jsem udělala, že mu to zabránilo přijít s tím za mnou. Jsem k sobe upřímná.  Kdybych to věděla, nebála bych se vám říct, že jsem selhala,  ale já prostě nevím v čem.”

(Corryn – Vilma Cibulková)

 

Emotivní hra o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží.

Učitelka prvního stupně přijímá nečekanou návštěvu, matku jednoho ze svých žáku. Rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga, schůzka s matkou byla řádně domluvena, ale učitelku přesto překvapí, že k ní dojde. Gedeon, syn o nemž se celou dobu jedná, byl dočasně vyloučen ze školy. Provedl totiž něco, co je pro všechny záhadou a jeho matka se chce dopátrat příčiny toho, co se vlastně stalo…
Před našima očima se odehrává velmi silný rozhovor dvou žen o problémech soudobé výchovy – jak té rodičovské, tak té školní.

  

„Neviňte mě. Já nevím, jak to vypadá u vás doma! Jakmile dítě odejde ze školy, přestávám za něj být odpovědná!”

(Heather – Kateřina Kaira Hrachovcová)

 

Po premiéře v newyorském Access Theater v říjnu 2011, se hra masivně uvádí po celých Spojených státech a získala si velký kritický i divácký ohlas a stala se hitem amerických divadelních scén. 

Kritický a divácký ohlas po České premiéře přesvědčil, že hra o matkách, učitelkách a našich dětech je plná témat, která se nás budou vždy výsostně dotýkat.

 

 

„Tohle je malá krabička, plná ještě menších krabiček. Do jedné z nich jste se snažila nacpat mého syna. A když se tam nemohl vejít, tak… To všechno kvůli tomu, že se nemohl vejít do krabičky vytvořené ve vaší dimenzi!?“ 

(Corryn – Vilma Cibulková)


 


 

Text mě už v prvním čtení uchvátil, doslova zajal, protože vystoupit z hromadících se myšlenek, které vyvolal, bylo najednou velmi obtížné. Vršila se ve mně, jako v prostém čtenáři, další související témata a následné otázky, tudíž i nevyhnutelná potřeba si na ně odpovídat. Velmi rychle se mi ale představa možnosti v téhle hře existovat stala nutnou povinností. Třetí fatální výzva v mém hereckém životě, jako tomu bylo u Picassa a Leni. A přestože máme jen krátce po premiéře, tak už teď vím, že mi Gedeonův uzel daroval do osobního života „něco“ velmi cenného

říká herečka Vilma Cibulková.

 

Česká premiéra: 20. 10. 2017

Režie: Petr Strnad

Dramaturgie: Jaroslav Capanda

Hudba: Petra Horváthová

Produkce: Jiří Štorek 


 

V případě zájmu o bližší informace ohledně uspořádání divadelního představení Gedeonův uzel nás kontaktujte pomocí níže uvedeného formuláře. Máme pro Vás připraveno několik variant spolupráce.